برنامه نویسی وب و پورتال از نگاه ارستون چیست ؟

پورتال (Portal) چیست؟

در اواخر سال ۱۹۹۰ صفحات پورتال در حد یک نام و شعار بود. اما بعد انقلابی که در مرورگر ها رخ داد بسیاری از شرکت های تلاش کردند تا پورتالی را در جهت منافع کسب وکار شرکت خود بدست بیاورند. از آنجا که پورتال ها اطلاعات جامعی در اختیار داشتند توانستند تعداد بالایی از کاربران را در خود جای بدهند.

اگر بخواهیم تعریف جامعی از پورتال داشته باشیم، میتوان گفت پورتال ها صفحاتی هستند که ارتباط بین منابع دنیای اینترنت و کاربران خود را ایجاد میکنند. بطور دقیق تر پورتال ها همانند یک هسته ی مرکزی در اینترنت عمل  کرده و به جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف در حوزه های متفاوت پرداخته و این اطلاعات را در اختیار کاربر قرار میدهد.

در این قسمت به تفاوت یک پورتال و وب سایت خواهیم پرداخت. علارغم شباهت ظاهری وب سایت ها با پورتالها باید خاطر نشان کرد که همانطور که در قسمت فوق گفته شد یک پورتال میبایست به چندین پایگاه داده متصل باشد در حالی که وب سایت تنها به یک منبع داده متصل میشود.اطلاعات پورتال ها بطور دائم در حال تغییر میباشد در حالی که وب سایت ها نمیتواند قابل تغییر باشد. پورتال هایی مانند پورتال های اخبار اجتماعی  با پیوستن به منابع خبری اجتماعی سراسر جهان میتوانند اطلاعات خبری جامعی را در اختیار کاربر خود قرار دهند.اما یک وب سایت اخبار اجتماعی تنها میتواند اطلاعات منتشر شده از همان پایگاه داده را به نمایش بگذارد.

پورتال ها نیز میتوانند همانند یک سیستم CMS درونی خود میتوانند با سایر پورتال ها در ارتباط بوده و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.از پورتال های مهم و بزرگ دنیای وب میتوان به پورتال های YAHOOو MSN و AOLاشاره کرد.

ASP.Net MVC5

MVC یا model view controller یکی از مدل های برنامه نویسی Asp.Net بشمار میرود که چهارچوبی است برای طراحی وب سایت . وظیفه MVC کنترل کامل بروی بخش های اصلی وب سایت از جمله Html, CSS, Java Script است.MVC از سه لایه اصلی  Input Control,  Business Control, Display Control تشکیل شده که به ترتیب مسئولیت ذخیره و بازیابی اطلاعات (Input Control)، پردازش اطلاعات (Business Control) و رابط کاربری (Display Control) را برعهده دارند

پایگاه داده SQL Server 2012

با گسترش بازاریابی اینترنتی و طراحی وب سایت نیاز به دیتا بیس بیشتر از قبل احساس شد. SQL یک نرم افزار بسیار قدرتمند در زمینه بانک های اطلاعاتی از نوع رابطه ای می باشد که توسط شرکت Sybase ایجاد و سپس توسط ماکروسافت توسعه داده شد. این نرم افزار قادر به ثبت اطلاعات بدون محدودیت ، ایجاد ارتباط بین بانک های اطلاعاتی ، سرعت بازیابی اطلاعات و … میباشد. استفاده از یک پایگاه داده درطراحی وب سایت داینامیک اجتناب ناپذیر میباشد.

برنامه نویسی C-Sharp

سی شارپ زبانی است سطح بالا از زیر مجموعه دات نت که توسط شرکت ماکروسافت نوشته شده است. سی شارپ زبانی است شئ گرا مطابق C++ و  متاثر از زبان های دلفی و جاوا میباشد. از زبان سی شارپ برای برنامه نویسیوطراحی وب سایت استفاده می شود و برای برنامه نویسی در محیط دات نت طراحی شده است. وقتی وب سایتیتوسط کدهای سی شارپ نوشته شده باشد در واقع ASP.NET بر اساس آن  زبان تولید میشود که تفاوت آن با نسخه ASP کلاسیک بشمار می رود.

EntityFramwork

یکی از قدرتمند ترین تکنولوژی های ارتباط با دیتابیس های مختلفEntity Network میباشد. ویژگی های بارز EF ساده بودن و عدم نیاز به عملیات مستقیم در پایگاه داده میباشد. صرفه جویی در زمان به علت سرعت بالا سبب شده است EF در طراحی وب سایت های قدرتمند بکار رود. در واقع EFF لایه ای است در میان برنامه نویسی شئ گرا و  پایگاه داده میباشد که ارتباطات میان آن دو را به شئ گرایی تبدیل میکند و در زمان ذخیره و بازیابی اطلاعات، عملیات را بروی اشیاء انجام می هد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *